Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Tip na výlet Jeskyně Na Pomezí

 

Jeskyně Na Pomezí leží 2 km na sever od obce Lipová-lázně. Jeskynní systém byl zčásti znám již v roce 1936. ale teprve v roce 1949 byla jeskyně prozkoumána v celém rozsahu. Jeskyně které vznikly rozpouštěním mramoru, což je  krystalický vápenec,jsou největším jeskynním systémem v České republice.

  Typické pro tyto jeskyně jsou úzké a místy vysoké chodby, které se v kříženích rozšiřují v menší dómy, typické nátekové útvary vytvářející kaskády .Najdeme zde nejen robustní krápníky a sintrové polevy, ale také křehká úzká brčka nebo kulovité útvary zvané jeskynní perly. Dno vyplňují jeskynní hlíny, které sem splavila pronikající povrchová voda.Útvary zde mají také svoje jména jako dóm U balvanu s jezírky, Římské lázně, Ledový dóm, Bílý dóm s zvláštními sloupkovitými stalagmity, Královský dóm který je 13 metrů vysoký a Klenotnice. Zvláštností jsou krápníky v dómu Zvonice, které při poklepu vydávají zvuk připomínající zvonkohru.Jeskyně Na Pomezí jsou  asi nejnavštěvovanější jeskyně tzv. Jesenického krasu. Délka zpřístupněné turistické trasy činí asi 530 m s hodinovou  dobou prohlídky ale celková délka jeskynního systému je cca 1000 metrů.


 
 
 
 


přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005